Coğrafi İşaret Tescil Hizmetleri

Coğrafi işaret tescili bir bölgede ya da yörede var olan ürünlerin benzerlerinden ayrılmasını sağlayan ve yöresel ürün olmasını resmi olarak da ifade edilmesini sağlayan tescil işlemidir. Birçok ürün imal edildikleri bölge ile özdeşlemektedir. Ülkemizde bazı bölgeler kendi isimlerinde daha fazla imal ettikleri ürünlerle anılmaktadır. Bu ürünler diğer bölgelerde de bulunabilmektedir. Ancak asıl bölgeye ait ürünün kendine has bir tadı, kokusu, dokusu ya da özel içeriği bulunduğu için diğer bölgelerde yapılan ürünler aslını sadece taklit etmektedir.

Ülkemizde yasal olarak belgelendirilmiş ve coğrafi tescili alınmış ürünler bir hayli fazladır. Her geçen gün yeni ürünlerde eklenmektedir. Örneğin: Amasya elması, Kars kaşarı ve Gaziantep baklavası coğrafi işaretli ürünler arasındadır.

Bir ürünün coğrafi işaret tescili alabilmesi için belirli kurallar vardır. Ayrıca belirli özelliklere de sahip olması gerekmektedir. Bir ürünün coğrafi işaret tescili alabilmesi için bölge sınırları belirli bir alanda yer almalıdır. Bu bölgeye ait sadece bölgeye özel özellikler ile gelişmiş olması ve bölgeye özel karakteristik özellik taşıması gerekmektedir.

Bilmeliyiz ki coğrafi işaret başvurusu ürünün niteliklerinin diğer bölgelerde üretilen üründen farklı bir özelliği olmasını gerektiren menşe başvurusu yapılmaktadır. Bu türdeki başvurulan ürünler genellikle bölge dışında üretimi yapılamayan ürünlerdir. Diğer coğrafi işaret başvurusu şeklinde ise ürünün diğer tüm üretilen yerlerde aynı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu tür başvurular ise mahreç başvurusu olarak anılır.

Coğrafi İşaret Tescili İçin Neden Furkan Ajans?

Şunu söylemeliyiz ki coğrafi işaret başvurusu özellikle bölgesel olarak ürünlerin yasalarca tescil edilmesi açısından önemlidir. Açıkçası coğrafi işaret tescili başvurularında bu konuda uzmanlaşmış danışmanlardan yardım almak tescil işlemleri açısından büyük kolaylık sağlamaktadır. Ürün için gerekli araştırmaların yapılması, başvurulması gereken coğrafi işaret türünün belirlenmesi ve gerekliği kanıtların sunulması gibi birçok işlemi gerçekleştirerek tescil alınması sağlanmaktadır.

Furkan Reklam Ajansı olarak coğrafi işaret tescil hizmetlerinde gerekli olan başvuru türünü belirlemekteyiz. Ardından ürünün uygunluğunu kanıtlayan belgeleri hazırlıyor, ürünün tanımı ve yöntemi konusunda kanıt olarak gösterilen belgelerin hazırlanmasını sağlıyoruz. Bizler coğrafi alan hakkında detaylı bilgi vererek ürünün coğrafi alan ile olan ilişkisini açıkça ortaya koyuyoruz. Tarihsel süreci açıklayarak ürünün şeklini, etiketini ve ambalajını detayları ile sunuyoruz. Ardından başvuru sürecini takip ederek coğrafi işaret tescilinin alınmasında sizlere yardımcı oluyoruz. Bize hemen ulaşarak detaylı bilgi ve fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Harita Kayıt Hizmetlerimiz